50
50

טווינא (TuiNa)

טווינא (TuiNa)
טווינא הינה שיטה ייחודית  לטיפול באמצעות מגע.  טווינא היא עיסוי רפואי אנרגטי ודינאמי ומהווה חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית לצד דיקור, צמחי מרפא ותזונה. משמעות המילה המילה  Tuiהנה 'לדחוף' ומשמעות המילה Na הנה 'למשוך'. השם TuiNa ניתן לשיטת מגע זו בתקופת שושלת MING, אך יסודות שיטת טיפול זו נוצרו לפני אלפי שנים. שמה של השיטה נגזר משמות הטכניקות המאפיינות את הטיפול. במערב נוהגים לכנות את הטווינא "הפיסיותרפיה הסינית".

בטיפול זה המטפלת משתמשת במגוון רחב של טכניקות ומקצבי עבודה, המותאמים לכל מטופל  ולאזורים השונים בגופו. עוצמת המגע, אופי הטכניקה ועומקה ייקבעו את אופי הטיפול. כלי הטיפול העיקרי של מטפלת טווינא הוא גופה. המטפלת משתמשת בזרועותיה, כפות ידיה, מרפקיה, משקל גופה, חום גופה והאנרגיה שהיא מפיקה על מנת לאפשר לזרימה חלקה של דם וצ'י בגופו של המטופל.

על-פי הרפואה סינית צ'י הוא הכוח המניע את התהליכים בגופינו. עוצמת הצ'י וכמותו הינם הגורמים המרכזיים לתחושת החיוניות שאנו חשים בגוף. באמצעות טכניקות עבודה מגוונות, המטפלת מפעילה לחץ על מרדיאנים (תעלות אנרגיה), שרירים ועצבים במטרה לשחרר חסימות המונעות זרימה חופשית של צ'י ודם. הסרת חסימות אלו ומובילה לשיפור חוזקו וחיוניותו של הגוף ובכך מאפשרת לו לרפא את עצמו. הטיפול עצמו מוביל לאיזון פיסי, רגשי, ואנרגטי. כל עוד הצ'י זורם בהרמוניה, הגוף חסין מפני מחלות. אורח חיים לקוי כגון עבודה מתישה, תזונה לא מאוזנת  או מתחים מרובים גורמים לפגיעה בזרימת הצ'י בגוף.

טווינא היא, אם כן, כלי תרפויטי יעיל ורב ערך להשבת חיוניותו וחוסנו של הגוף. 
 
למי מתאים הטיפול?
טווינא מצוינת למצבים של כאבים אקוטיים וכרוניים שונים המבוססים על בעיות שלד- שרירים ומפרקים; כאבי גב כרוניים, תפיסות צוואר-שכמות, דלקות מפרקים, ושיקום לאחר תאונה. טכניקת טיפול זו ייחודית בכך שמאפשרת נגישות גבוהה לאזור צוואר-שכמות ולכן מצוינת לטיפול בכאבים המופיעים באזורים אלו.
 
 כמו כן, טווינא יעילה בטיפול במצבים של חוסר איזון פנימי המתבטא בין השאר בכאבי ראש ומיגרנות, בעיות במערכת העיכול, קשיי נשימה, לחץ דם גבוה ועוד. במקרים מעין אלו רצוי לשלבה ביחד עם דיקור. 

מכיוון שטיפול בטווינא משפר את זרימת הצ'י בכל הגוף ולא רק באזור מסוים, טיפול טווינא תורם לשיפור ההרגשה הכללית של המטופל וכן להפגת מתחים. הוא אף תורם לאיזון הגוף ולהרגעת הנפש. לכן, מתאים לטיפול במצבים נפשיים כגון חרדות ולחץ.

הטיפול בטווינא, עם זאת, אינו רק אמצעי ריפוי במקרה של בעיה רפואית. שכן זהו כלי מעולה למניעת מחלות ולתחזוקה שוטפת של הגוף והנפש. ולכן טיפול זה מתאים ומומלץ אף לאנשים שאינם סובלים ממחלות או בעיות מיוחדות.
 
לצפייה בסרטון הממחיש טיפול טווינא לחצ/י כאן