50
50

צ'י גונג

50
צ'י גונג (QI GONG) הוא שיטת אימון מן המזרח, העוסקת באומנות השימוש בצ'י. שיטה זו החלה להתפתח לפני כ4000 שנה וסחפה אחריה מיליוני מתאמנים.
צ'י גונג
משמעות המילה צ'י היא "אנרגיה" ומשמעות המילה "גונג" היא "הישג" או "מאמץ". לא ברור מי היה אומן הצ'י גונג הראשון. קיימת סברה הטוענת כי אנשים שחיו במרכז סין, באזור נהר היאנגצה החלו לפתח תרגילים למפרקים, לאחר שגילו כי על ידי חימום של המפרקים באמצעות תנועה, סימפטומים רבים הקשורים לראומטיזם, דלקות מפרקים ותופעות נוספות הקשורות למזג אויר חם ולח נעלמו.
 
צ'י גונג הינו חקר האנרגיה. הוא מאפשר למתאמן לווסת את הגוף, את הנפש ואת התודעה ועל ידי כך לחיות חיים בריאים מאושרים ואיכותיים יותר. אימון גופני, בעולם המערבי, משלב בעיקרו עבודה פיסית אינטנסיבית אשר בטווח הקרוב משפרת את רמת האנרגיה, אך לאורך זמן, אימון אינטנסיבי מידי, פוגע ומכלה את האנרגיה הגופנית. אימון גופני, במזרח, כגון צ'י גונג וטאי צ'י מתרכזים בשימור וויסות האנרגיה ועל ידי כך מאפשרים חיים איכותיים יותר.
 
מדוע כדאי להתאמן בצ'י גונג?
 
בשביל לשפר את כח הריפוי הפנימי
המטרה העיקרית באימון צ'י גונג היא לאפשר לצ'י לזרום בצורה חלקה יותר בגוף. האימון גורם לסירקולציית צ'י חזקה וטובה יותר בכל המערכת הגופנית. על די השגת זרימה חלקה ושוטפת של אנרגיה בגוף, קל יותר לגוף לרפא את עצמו ממצבים קלים של חוסר נוחות כגון: כאבי ראש, כאבי גב, שרירים נוקשים, התקררויות, חוסר שינה ועייפות כללית.
 
ככל שמתאמנים יותר בצ'י גונג כך ניתן ללמד לשלוט בצ'י ולכוון אותו לאזור הפגיעה או חוסר הנוחות. ניתן לכוון את הצ'י לאזורים ספציפיים כגון: רגליים או ידיים על מנת לעזור בהחלמה של שריר פגוע. שטף של צ'י באזור הפגוע מאפשר למקום להחלים במהירות. האימון תומך בטיפול בכל חוסר איזון פנימי ובמגוון רחב של מחלות.
 
בשביל לשפר את הכושר הגופני
באמצעות צ'י גונג ניתן לשפר רמת כושר גופני כללית. צ'י גונג יכול להוות תוספת חיונית לכל תוכנית אימונים שהיא ובנוסף לכך, מלמד את המתאמן כיצד להשתמש בגוף בצורה נכונה בכל פעולה פשוטה בחיי היום יום. אחד מן העקרונות הבסיסיים הוא שימוש בנשימה נכונה ביחד עם יציבה נכונה. על ידי עבודה מרוכזת, ניתן להעלות רמת חיוניות, קואורדינציה ומודעות. עמידות סטאטיות בצ'י גונג מחזקות לא רק שרירים, גידים ורצועות אלא אף סיבולת ויכולת שליטה בגוף ובתודעה.
 
בשביל התפתחות רוחנית
האימון בצ'י גונג, שמתבצע לרוב בשטח פתוח, מאפשר למתאמן לחדד את כל החושים ולפתח תודעה חישתית. באופן זה, המתאמן לומד לכוונן את עצמו כלפי כל מה שמקיף אותו –הטבע, בעלי החיים והאנשים. באמצעות האימון, ניתן להרגיע את התודעה והרגשות ובאמצעות מאמץ מנטלי נכון, ניתן לשלוט במחשבות וברגשות. תרגול מסוג זה, כולל תרגיל נשימה ותרגילי ריכוז. האימון, מאפשר למתאמן לחוש באופן בלתי אמצעי את העולם הסובב אותו ולפתח הבנה כי כל דבר הנתפס בתודעה, מורכב מצ'י. הבנה זו  מאפשרת למתאמן לקבל ולכבד כל אחד וכל דבר ולהעריך כל חוויה.